Mukowiscydoza a bezpłodność

Mój narzeczony cierpi na mukowiscydozę. Zastanawiamy się, czy w przyszłości będziemy mogli mieć dzieci. Jakie są szanse? Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W celu stwierdzenia bezpłodności u Pani narzeczonego najrozsądniej wybrać się na badania nasienia. Niestety szanse na dzieci nie są duże, ponieważ u 90% mężczyzn z mukowiscydozą występuje całkowity brak plemników w spermie. Dlatego kolejnymi badaniami będą biopsja najądrza i pobranie materiału. Jeśli w tym materiale będą żywe plemniki, to jest duża szansa na in vitro. Życzę powodzenia.