Myśli samobójcze przy alkoholiźmie

Moj partner pije alochol z przerwami 5lat,rok,pol roku,teraz sa to przerwy miesieczne,po konczeniu picia sa wymiotybiegunki,omamy,jest agresywny,ma mysli samobujcze-tlumaczy ze nie daje rady,wiele razy probowalam namowic go na leczenie-mowi ze chce,jak wytrzezwieje calkiem twierdzi ze nic to nie da. Jak go namowic i co zrobic zeby zaczol sie leczyc,czego on moze sie obawiac?

Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy ośrodka terapii uzależnień. Świadczona tam pomoc - także dla rodzin osób uzależnionych i osób współuzależnionych często pomaga nauczyć się stawiać granice i oddawać odpowiedzialność osobie pijącej za jej alkoholizm!

Witam, trudno wzbudzić motywację w osobie z problemem alkoholowym. Proszę skorzystać z pomocy ośrodka leczenia uzależnień. Może również Pani skorzysta z pomocy psychologicznej dla rodzin osób uzależnionych. Warto również sobie pomóc w te sytuacji. Poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. W pewnych przypadkach osoby uzależnione od alkoholu mogą zostać zobowiązane do poddania się terapii (doprowadzenie do rozkładu życia rodzinnego, systematyczne zakłócanie porządku publicznego, uchylanie się od pracy). Decyzję podejmuje sąd. Może Pani zgłosić się do Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która powinna stwierdzić czy takie leczenie jest wskazane (http://profilaktyka.com/?page_id=207). Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie,

Rozumiem, że zmienność nastawienia do terapii ze strony partnera jest utrudnieniem. Ważne, że pojawiają się momenty, gdy widzi sens w takim działaniu. Warto dużo z nim rozmawiać i pokazywać możliwości podjęcia terapii - być może strony internetowe ośrodków, poradni itp. Może warto namówić go na "próbną" wizytę u terapeuty uzależnień i zaproponowanie, że jeżeli mu się spodoba to będzie kontynuował, licząc na Pani wsparcie.
U osób uzależnionych różnie bywa z motywacją, jednakże Pani partner widzu pozytywne aspekty podjęcia leczenia, skoro przynajmniej na chwilę myśli na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA