Na co wskazują cienkie stolce?

Dzień dobry. Mam 27 lat od zawsze miałem biegunki od kiedy pamietam . 2 lata temu miałem robiona kolonoskopię oraz gastroskopię Żadnych zmian wszystkie badania dobre razem z morfologia posiewem kalu oraz kalprotektyna . Zdiagnozowano u mnie jelito drażliwe . Ale ostatnio zauważyłem u siebie cienki stolec ( raz zrobiłem ołówkowaty) i bardzo się przestraszyłem zacząłem smarować odbyt maścią na hemoroidy i taki stolec nigdy więcej się nie powtórzył ale praktycznie 99% stolców jest płaskich . Czasami jest spłaszczony po jednej stronie a czasami płaski z obu ( jak taśma ) ale szeroki . Czy może być to objaw jelita drażliwego ? Czy mogę podejrzewać ze mam raka odbytu ? Wcześniej pomimo biegunek i normalnych stolcow na przemian stolec był uformowany prawidłowo . Bardzo się martwię . Dodam ze na ZJD przyjmuje lek auroverin Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

problemy z wypróżnianiem mogą występować przy zespole jelita drażliwego. Można wówczas zauważyć ołówkowate stolce, które wynikają z zaciskania mięśni jelita.

Spłaszczone stolce mogą również być związane z hemoroidami, dlatego warto zdiagnozować się również w tym kierunku. Nowotwór odbytu to poważna choroba i nie diagnozuje się jej wyłącznie na podstawie wyglądu kału. Jeśli lekarz nie widział potrzeby poszerzania diagnostyki, to najprawdopodobniej nie podejrzewa u Pana choroby nowotworowej.

Pytania o podobnej tematyce umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plaskie-stolce-i-bole-odbytu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-taki-dziwny-wyglad-stolca,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stres-moze-wplywac-na-prace-miesni-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.