Na co wskazują uciski pod żebrem?

Witam, od ponad roku miewam takie doznanie jak ucisk pod prawym bardzo czesto lub pod lewym rzadziej, ale tez wystepuje - żebrem, pojawią się po posiłkach, trwa niekiedy chwilę, a nieraz nawet i kilka dni i pojawią się ponownie za jakiś czas. Głównie towarzyszy jak przez dłuższy czas przebywam w pozycji siedzącej. Dodam, że miałem rok temu robioną gastroskopię (wynik-refluks), tomigrafie jamy brzusznej (wszystko wporzadku) i kolonoskopię pół roku temu (wynik idealny) - co to może być? I dlaczego się pojawią?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonano u Pana niezbędną diagnostykę, mogącą wykluczyć poważniejsze schorzenia ze strony przewodu pokarmowego.

Jeżeli po wyeliminowaniu wielu przypadłości, wspomniane objawy nadal występują, zalecamy konsultację stacjonarną u lekarza internisty oraz gastrologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym i analizie dotychczasowych wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i diagnostyce.

Możliwe, że takie dolegliwości bólowe mogą odpowiadać chorobom czynnościowym jelit lub niestrawności. Warto byłoby wykonać dodatkowo oznaczenie prób wątrobowych, amylazy, lipazy i kreatyniny w surowicy krwi.

Lekarz może jeszcze zdecydować o przeprowadzeniu rtg klatki piersiowej, aby ocenić dokładnie badany obszar w okolicach żeber.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-z-prawej-strony-pod-zebrami-przyczyny-diagnostyka-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-chrzastek-zebrowych

https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-lewym-zebrem-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.