Na co wskazują wyniki RTG u kaszlącego 1,5-rocznego dziecka?

Dzień dobry, proszę o pomoc w interpretacji wyniku, wizytę u lekarza specjalisty mamy dopiero za tydzień. Dziecko 1,5 roku, kaszlące od 4 miesięcy. Od dwóch tygodni inhalowane nebbudem, bez poprawy. Morfologia i CRP w normie Wyniki RTG: rozp. kaszel przewlekły Kąty p-żebrowe ostre, kopuły przepony prawidłowo zarysowane. Płuca bez zmian miąższowych zapalnych, ale okołownękowo w PL zaostrzenie rys oskrzelowego co może sugerować zm okołooskrzelowe - do pełnej oceny klinicznej. Serce w normie Cień śródpiersia nieposzerzony. wn: okołownękowo obustronnie z przewagą str lewej wzmożenie rys okołooskrzelowego - do pełnej oceny klinicznej w kier zm okołooskrzelowych.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam aby ocenić ewentualną patologię w obrębie oskrzeli należałoby wykonać bronchoskopię oraz TK klatki piersiowej [HRCT]. Natomiast o podstawie do wykonania takich badań powinien zdecydować pulmonolog w oparciu o inne badania, badanie fizykalne oraz stan kliniczny pacjenta. Pozdrawiam.