Na czym polega badanie na mikroalbuminurię?

Od sześciu lat choruję na cukrzycę. Dzisiaj lekarz dał mi skierowanie na mikroalbuminurię. Powiedział, że to działanie rutynowe. Obawiam się, że nie powiedział prawdy. Co to jest ta mikroalbuminuria?

ponad rok temu

Lek. Agata Kasica Interna, Morąg

Badanie na mikroalbuminurię pozwala ocenić stopień uszkodzenia nerek. Uszkodzone nerki przepuszczają białka, najpierw małe, czyli albuminy. Z reguły badanie przeprowadza się na próbce 24-godzinnej. Pierwszego dnia zaraz po wstaniu z łóżka oddajemy mocz do muszli toaletowej. Następnie przez całą dobę zbieramy mocz do pojemnika. Czynność tę powtarzamy następnego dnia. Przed zamknięciem kubeczka zapisujemy objętość, a po zamknięciu dokładnie mieszamy mocz. Potem odlewa się ok. 30 ml moczu i zanosi do laboratorium. Takie badanie jest najbardziej wiarygodne, ale można również oznaczać albuminy w moczu zbieranym w krótszym okresie.

  • Poniżej 30 miligramów albumin w moczu jest wynikiem prawidłowym.
  • Od 30 do 299 miligramów to mikroalbuminuria.
  • Powyżej 300 miligramów to makroalbuminuria – poważne uszkodzenie nerek.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Lek. Agata Kasica

Mikroalbuminuria to wydalanie z moczem małych ilości białka spowodowane uszkodzeniem nerek przez podwyższony poziom cukru. Badanie w kierunku mikroalbuminurii jest rutynowym działaniem profilaktycznym u cukrzyków.