Na jakie zachowanie u dziecka zwrócić szczególną uwagę przy podejrzeniu autyzmu?

Mój synek ma 13 miesięcy .Rozwija sie trochę wolniej niż piszą w internecie. Ostatnio wertuje internet jak i przeglądam tu pytania i odpowiedzi . AUTYZM. Tak jak to wszystko czytam o tym to objawy autyzmu sa bardzo ogólnikowe i właściwie mozna je przypisać prawie każdemu dziecku. Wiem , ze przez internet sie nie da postawić diagnozy Proszę jedynie mi napisać na co należy zwrócić uwagę gdy ma sie jakieś podejrzenia u dziecka ? Jakieś szczególne zachowania ,typowe dla autyzmu.

Słusznie Pani napisała, że zdiagnozować choroby nie widząc dziecka po prostu się nie da. Od kilku lat obserwuje się wzrost zaburzeń ze spektrum autyzmu i mnogość objawów obserwowanych u dzieci autystycznych przemawia za tym, że prawdopodobnie nie mają one jednego wspólnego czynnika etiologicznego. Dlatego też sugeruję niezwłoczne udać się do psychologa dziecięcego, który na podstawie obserwacji dziecka oraz przeprowadzonego wywiadu z Panią i ojcem dziecka będzie mógł udzielić szerszej wypowiedzi i potwierdzić bądź nie Pani przypuszczenia.

Serdecznie pozdrawiam!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Warto zwrócic uwagę na rozwój społeczny dziecka- reagowanie na kontakt ( w tym wzrokowy), reagowanie na swoje imię, reagowanie na usmiech, umiejętność komunikowania (niekoniecznie werbalnego) swoich potrzeb.
Najlewpiej jednak- jeśli ma Pani wątpliwosci- skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego, który zdiagnozuje na podstawie dokładnego wywiadu oraz obserwacji Maluszka.

To grupa zachowań z obszaru umiejętności społecznych: umiejętność wyciszania, nawiązywania kontaktu z otoczeniem, naśladownictwo, rozwój mowy, zabawa.Pozdrawiam.