Nadmierna senność, czego może być ona powodem?

Jestem 17-letnią dziewczyną. Jeden z objawów, który u siebie zauważyłam, to nadmierna senność. Doskwiera mi ona od roku. Z początku próbowałam domowych sposobów, picie kawy, nawet ogromne jej dawki, nie było w stanie na mnie zadziałać. Próbowałam spać więcej, następnie mniej, a efektu nie było. Później pomyślałam, że pod wpływem zimna nie będę mogła usnąć, wręcz przeciwnie. Słuchanie głośnej muzyki na słuchawkach również nic nie pomagało. Wyczytałam pewne informacje o pozytywnych właściwościach żeń-szenia, więc kupiłam zawierające go tabletki, z kompleksem witamin. Nie czuję żadnej różnicy, tabletki zażywam już 10 dzień. Senność praktycznie zawsze pojawia się po 2-3 h od momentu przebudzenia.

Powoli mam tego dosyć, bo zwyczajnie nie funkcjonuję normalnie. Nie mogę skoncentrować się nad daną rzeczą, powoli czuję, że jak tak dalej pójdzie, to nie będę miała okazji 'zabłysnąć' wiedzą w szkole. Przez to wszystko zaczynam myśleć, że nie daję rady z materiałem, właśnie przez brak skupienia, senność, co wpływa na mnie negatywnie. Co więcej, zauważyłam, że podczas nawet niewielkiego wysiłku fizycznego nienaturalnie się męczę. Często w takich chwilach duszę się, nie mogę złapać oddechu, przez co robi mi się słabo.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

nadmierna senność jest dość niespecyficznym objawem występującym w przypadku wielu schorzeń tak somatycznych, jak i psychicznych. W pierwszej kolejności zaproponowałbym Pani udanie się do swojego lekarza rodzinnego - przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być choroby infekcyjne, niedokrwistość, niedoczynność tarczycy i inne. Lekarz po osobistym badaniu i rozmowie będzie w stanie, w razie potrzeby, zaproponować Pani wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych lub skierować Panią do odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie