Nadmierna ustępliwość 4-latka

Co jest powodem takiego zachowania 4-latka? Dodam, że dziecko wychowuje się w rodzinie, gdzie nie panuje spokój. Dziecko jest zapewniane o miłości. Czułość jest na porządku dziennym. Zawsze go uczyłam, że nie należy bić innych, krzyczeć. W razie agresji ma zawsze odpowiedzieć tym samym. Poszedł do przedszkola i oczywiście powolutku się przekonuje, że świat wygląda inaczej. Codziennie po powrocie mi opowiada, że ktoś coś mu wyrwał, ktoś go uderzył, itd. A moje dziecko w takich sytuacjach nie robi nic, tylko stoi, czasem biegnie z płaczem do Pani. W dodatku wykonuje polecenia dzieci. Zauważyłam też, że od pewnego czasu idąc z nim na plac zabaw, nie chce wejść np. na zjeżdżalnię, gdy są jakieś dzieci. Robi to, gdy zejdą i zjeżdżalnia jest tylko dla niego. On jest jedynakiem, miał przedtem mały kontakt z dziećmi. Co zrobić, aby mu pomóc?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam Panią!

Dzieci uczą się zachowań, na podstawie obserwacji. Proponowałabym Pani wejście w interakcję z dziećmi na placu zabaw. Może Pani włączyć się we wspólne budowanie z dziećmi zamku na piasku (może Pani zainicjować też inną zabawę) lub zjeżdżać razem z nimi na zjeżdżalni. Pani synek będzie obserwował, w jaki sposób jego mama bawi się z dziećmi i jest szansa, że zacznie Panią naśladować.

Może dobrym pomysłem byłoby zaproszenie dzieci do Pani domu. Na 'swoim terenie' synek powinien czuć się pewniej, tym bardziej kiedy dzieci będą bawiły się jego zabawkami. Proszę wówczas bawić się razem z nimi, starając się jednocześnie modelować porządane zachowania.

Napisała Pani, że w Pani domu nie panuje spokój. Dzieci bardzo silnie przeżywają każde spięcie. Nerwowa atmosfera w domu, może mieć duży wpływ na zachowanie synka.

Pozdrawiam.