Nadpobudliwość i niechęć do normalnych czynności u 4-latka

Mój synek ma 4 lata,jest nadpobudliwy,nie chce się niczego uczyć,zwłaszcza sikania,kupki,ubierania,nie chce bawić się zabawkami,lubi rówieśnikow,ale się z nimi nie bawi,boi się wsiąść do obcego samochodu,czasami boi się nowych miejsc,czasem nie.Nie chce iść za rączkę,nie chce iść tam,gdzie ja chciałabym,nie da się zbadać u lekarza,obciąć u fryzjera,strasznie przy tym krzyczy.Wykluczono ZA,ASD.Nawet ADHD nie do końca zdiagnozowano.Najgorsze,że ja nie wiem,co to może być?Zaburzenie Si?

Psychologia

Rozumiem, że była już Pani u niejednego specjalisty jeśli wykluczono autyzm i inne zaburzenia. Zastanawiam się więc czy opisane przez Panią zachowania występują tylko w Pani obecności czy w towarzystwie innych osób syn zachowuje się inaczej?
Być może coś jest nie tak ze strategiami wychowawczymi, które Pani stosuje wobec syna, warto byłoby się zastanowić nad tym czy Pani i inni członkowie rodziny są wobec syna konsekwentni. Bywa tak, że zbyt pobłażliwe zachowanie wobec dziecka i niekonsekwencja w określaniu granic powoduje, że dziecko czuje się niepewnie i nie zna właściwych strategii zachowania w różnych sytuacjach.
Warto byłoby zastanowić się wraz z psychologiem dziecięcym jakie formy wsparcia zastosować, aby pomóc Pani i synkowi radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Rozumiem Pani potrzebę nazwania "tego czegoś". Dokładna diagnoza nie jest jednak niezbędna, aby synkowi i sobie pomóc. Proszę skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Zdiagnozuje poziom funkcjonowania dziecka oraz kontekst rodzinny. Wdroży program terapeutyczno-wychowawczy, który będą Państwo wspólnie realizować. Efekty można uzyskać, nawet gdy syn nie będzie miał "etykiety" z nazwą dolegliwości.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/