Nadpobudliwość i niegrzeczne zachowanie u 4-latki

Dzien dobry . Moja corka ma 4 latka ostatnio jest nadpobudliwa ucieka, kopie nogami zaczela klamac a jak sie jej zwroci uwage to potrafi uderzyc 4 miesieczna kuzynke, jest przekorna, piszczy. Kuedys nie mialam z nia problemow a teraz to sie zrobila bardzo nie grzeczna. I moje pyt brzmi czy to jest normalne w tym wieku czy to moze byc objaw jakies choroby albo zazdrosc o mlodsza??

Szanowna Pani, zachowanie pani córki nie świadczy o żadnej chorobie, czy zaburzeniu. W tym wieku dzieci próbują granic, często się buntują. Pani córka potrzebuje wiedzieć i czuć, że ma silnych rodziców, którzy się kochają i wzajemnie szanują. Ważne jest, aby potrafiła Pani stworzyć jasne ramy, w których będzie bezpieczna. Zachowanie córki może jak najbardziej być powodowane zazdrością o to, że nie jest już w centrum zainteresowania rodziny. Jeśli chciałaby Pani fachowego wsparcia, to sugeruję skorzystać z konsultacji u psychoterapeuty (bez udziału dziecka). Listę polecanych specjalistów znajdzie Pani na stronie: www.pocieszka.pl

Pozdrawiam,

Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej

Witam Panią,
Są okresy tzw.: skoków rozwojowych u dzieci, kiedy ich zachowanie diametralnie ulega zmianie. Nie należy jednak mylić sporadycznych labilnych zachowań dziecka z ewidentnym agresywnym zachowaniem. Labilność emocjonalna u 3,5-4 latków wynika z wielu czynników, związanych z ich rozwojem. Jednakże to, że dziecko kopie, ucieka i bije to już styl radzenia sobie z emocjami, które ją przerastają. Należałoby prześledzić szereg ostatnich wydarzeń, nawet z pozoru błahych z punktu widzenia dorosłego aby móc określić, co na tyle przerosło małą, że reaguje takim a nie innym zachowaniem.
Nauka konstruktywnej reakcji wymaga czasu i cierpliwości oraz złożonej analizy doświadczeń osobistych Pani. Ponieważ dzieci w tym wieku najszybciej i najczęściej przejmują style radzenia sobie z emocjami w taki sposób, w jaki radzą sobie rodzice. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i naśladują swoich opiekunów.
Pozdrawiam

Pisze Pani o córce, potem o jej stosunku do młodszej kuzynki, która znajduje się rozumiem w jej najbliższym otoczeniu. Zbyt mało jest informacji, by określić środki zaradcze dla występujących problemów wychowawczych. Na pewno córka walczy o uwagę i dominację, może swoje miejsce w domu.Potrzebuje jasnych granic i konsekwentnego przestrzegania ich przez wszystkich członków rodziny.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Raczej napady agresji nie należą do normy. Może coś złego się dziać, a może to być też spowodowane stylem wychowawczym. Wizyta, konsultacja z psychologiem będzie dobrym rozwiązaniem.
Pozdrawiam AM