Nadpobudliwość i opóźniona motoryka a prawdopodobieństwo autyzmu

witam serdecznie piszę ponieważ jestem mamą 4.5 rocznej córeczki wolniej się rozwijała miała opuznioną motorykę dużą niewyrazną wymowę teraz jest nadpobudliwa nie może usiedzieć w miejscu zauważułam że nie lubi zmian bardzo zle reaguje na zmiany lubi życie przewidywalne poukładana a wręcz z zegarkiem w ręku nie lubi zabawy z dziecmi w grupie była wstępnie diagnozowana pod kątem neurologicznym wszystko dobrze i mam pytanie czy mozliwe były by to objawy autyzmu

Witam,
diagnoza autyzmu jest skomplikowanym procesem wymagajacym zarowno wykorzystania stosownych narzedzi, jak i obserwacji. Z tego wzgledu nie jest mozliwe udzielenie jasnej odpowiedzi na Pani pytanie przez portal intetnetowy. Jesli martwia Pania zachowania prezentowane przez corke zachecam aby udac sie na konsultacje do osrodka zajmujacego sie diagnoza zaburzen rozwojowych. Wowczas mozliwe bedzie przeprowadzenie stosownej diagnostyki oraz postawienie rozpoznania. Prosze pamietac, ze stosowna diagnoza umozliwia rozpoczecie stosowania wlasciwych oddzialywan.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Witam. Zbyt mało podaje Pani szczegółów, by można było orzec, czy objawy opisane przez Panią mogą świadczyć o spektrum autyzmu. Aby to stwierdzić, należy zgłosić się do placówki specjalizującej się w diagnozie autyzmu. Opóźnienia w rozwoju motorycznym, opóźnienia rozwoju mowy, nadpobudliwość, niechęć do zmian mogą też świadczyć o zaburzeniach przetwarzania sensorycznego. Radziłabym także zdiagnozować Córeczkę pod kątem zaburzeń SI.

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein
http://www.logo-ped.gda.pl

Nadpobudliwość może wynikać z braku zrozumienia i rozumienia jej języka, i potrzeb, ale też deficytu uwagi. Wskazane jest wykonanie dziecku testów na nietolerancję laktozy, refluks, reakcje alergologiczne, żeby wykluczyć dodatkowe czynniki pobudzającą nadaktywność. Poza tym należy poddać dziecko diagnozie jej umiejętności psychoruchowych i pod kątem autyzmu /objawy mogą na to wskazywać/. Nie należy zwlekać z terapią dziecka: integracja sensoryczna i terapia poznawczo-behawioralna.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Proszę jeszcze skonsultować się z psychologiem dziecięcym i wykonać badania. Z powodu zaburzonego rozwoju mowy dziecko powinno uczestniczyć systematycznie w terapii logopedycznej.
Pozdrawiam AM