Nadpotliwość u 25-latka prowadzącego zdrowy tryb życia

Witam. Od kilku lat zauważam u siebie nadpotliwość obejmującą całe ciało, przede wszystkim stopy, dłonie, głowa (nie twarz), pachy, plecy. O higienę dbam, noszę luźne ubrania, nie nadużywam alkoholu, nie palę papierosów, dbam o kondycję fizyczną, jestem w dobrej formie. Mimo to pocę się bardzo często, zarówno w stresowych sytuacjach, jak i w normalnym życiu. Szczególnie uporczywe jest to, gdy przejdę kawałek drogi w normalnym tempie, po czym wejdę do pomieszczenia- wtedy czuję jak ze mnie kapie.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisana nadmierna potliwość może mieć podłoże hormonalne (choroby tarczycy, cukrzyca), układowe jak i neurologiczne. Sugeruję konsultację z lekarzem POZ, który zbierze wywiad, zbada Pana, zleci badania dodatkowe oraz pokieruje dalszym postępowaniem. Najpewniej konieczna będzie konsultacja dermatologiczna lub endokrynologiczna.

Czasami trudno jest znaleźć przyczynę nadpotliwości. Jeśli unika Pan słońca, to może ona wynikać z niedoboru witaminy 25(OH)D3 (można wykonać oznaczenie w surowicy). W razie potwierdzenia niedoboru witaminę można suplementować.
Niespecyficzne działanie zmniejszające wydzielanie potu ma picie herbaty z szałwii. Dla niektórych osób rozwiązaniem może być podanie botuliny w skórę pod pachami (zabieg z zakresu medycyny estetycznej) lub stosowanie specjalistycznych antyperspirantów.