Nadwaga córki - proszę o poradę

Witam serdecznie mam taki problem otóż moja 5 letnia córka ma 128cm wzrostu i waży 30 kg, do 2 latek wagę miała w normie, ale potem została wykryta u niej padaczka,alergia i nerki i wtedy zaczęła ,a nie ma mowy o odstawieniu leków. Teraz jest już lepiej, już nie ma ataków, wyjazdów do klinik, bioenergoterapełtów, z nerek wyszła i z alergii też. Wcale nie twierdze, że ja jestem nadgorliwa, ja kocham moje dziecko najmocniej na świecie. Ja całe życie byłam gruba i wiem jak to jest, a za rok idzie do szkoły. Natalka jest bardzo pogodnym dzieckiem, cały dzień w ruchu, ma trampoline, zjeżdzalnie, piłki, w środę idzie pierwszy raz na basen z instruktorem, tylko lubi jeśc. Ja naprawdę chce dla niej i dla młodszej córki jak najlepiej,dziękuję i pozdrawiam.proszę o pomoc.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Dzieci nie można odchudzać. Nawet jeśli wykazują cechy nadwagi to ważniejsze jest, aby codziennie dostarczać im wszystkich niezbędnych składników odżywczych niż ograniczać im jedzenie. To, co może Pani zrobić to wyeliminować z jadłospisu córki produkty, które sprzyjają nadwadze.

Z diety należy przede wszystkim wyeliminować słodycze. Jeśli Pani córka bardzo je lubi można wprowadzić tak zwany system szwedzki i umówić się z nią, że słodycze je się tylko w jednym dniu w tygodniu, na przykład w sobotę.

Należy ponad to wykluczyć z diety słodzone napoje gazowane typu cola, słone przekąski, frytki i tym podobne produkty, absolutnie nie można dziecku podawać potraw smażonych.

Jeśli podaje Pani dziecku jogurty to najlepiej naturalne lub z dodatkiem świeżych owoców. Z serków homogenizowanych lepiej będzie zrezygnować.

Wędliny i mięso można zamienić na chude - drobiowe i oczywiście wprowadzić jak najwięcej warzyw. Dziecko także należy oduczyć jedzenia między posiłkami. Lepiej będzie wyznaczyć stałe godziny posiłków i pilnować, aby Natalka nie miała cały czas w rączce czegoś do jedzenia.

Proszę się nie martwić, dzieci często wyrastają z nadwagi. Jeśli Pani zadba o naukę prawidłowych nawyków żywieniowych to dziewczynki nie będą miały w przyszłosci problemów z nadwagą.

Pozdrawiam serdecznie