Nadwaga - jak ją zredukować?

Mam 14 lat, ważę około 80 kg i mam wzrost 173 cm ;( nie widać po mnie mojej wagi tak bardzo, ale jednak odstaje mi brzuch i mam grube uda ; ( chodzę do gimnazjum i w szkole mamy basen, więc trochę krępuje się rozebrać i pływać z innymi dziewczynami i chłopcami ;( ogólnie mam bardzo potężną budowę ; [ Niektórzy dokuczają mi z powodu mojej ,,figury''. Chciałabym do wakacji schudnąć do około 60 kg. Czy to możliwe ? W drugiej klasie gimnazjum chciałabym już być ,,normalna''. Proszę o pomoc, bo naprawdę już nie wyrabiam ;[ Dziękuję i pozdrawiam.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 26,75 i znajduje się powyżej 97 percentyla. Oznacza to, że masz otyłość, z którą powinnaś się uporać przy pomocy odpowiedniej diety i regularnego uprawiania sportu.

Postaraj się nie spożywać żywności typu fast-food, słodkich gazowanych napojów, słodyczy, ciast i ciasteczek, słonych przekąsek, chipsów, smażonych i tłustych potraw. Pieczywo białe i drożdżówki zamień na pieczywo razowe/żytnie/graham, a płatki kukurydziane i inne ze słodkimi dodatkami na płatki owsiane/żytnie/jęczmienne.

Unikaj tłustych deserów mlecznych, ze słodkimi dodatkami, słodzonych jogurtów, serków itp., a zamiast nich wybieraj produkty naturalne. Postaraj się zastąpić soki owocowe wodą mineralną, a wszelkie płyny pij bez dodatku cukru. Bądź też aktywna fizycznie, bo sama dieta nie przyniesie dużych rezultatów, jeśli nie będziesz żyć aktywnie.

Pozdrawiam