Nagła utrata wagi u 35-latka

Witam. W ciągu 2 miesięcy schudłem 18kg. Mam 35 lat, 187 cm wzrostu i ważę już tylko 71 kg. Jem normalnie tryb życia się nie zmienił. Czy powinienem się martwić? Jakie badania wykonać?

Witam,

A czy poza trybem życia, który się nie zmienił nie było innych zmian, np. nadmiar stresu? Choruje Pan na coś przewlekle? Szybką i bezprzyczynową utratę masy ciała często przypisuje się zmianom nowotworowym lub innym procesom chorobowym. Proponuję udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby uzyskać skierowanie na morfologię w celu zidentyfikowania problemu.

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Bardzo poważnie to brzmi...zacząć trzeba od morfologii z rozmazem, oceny wątroby (GGTP,AST, ALT), amylaza trzustkowa, CRP, OB, glukoza na czczo, TSH, białko całkowite. Nie da się wymyślić panelu badań dla osoby bez wywiadu i oględzin, mam nadzieję, że w tym, co wynotowałam już coś Pan znajdzie. Proszę nie olewać tematu, brzmi bardzo niefajnie i trzeba znaleźć przyczynę!
Powodzenia!

Witam,
gwałtowny, niekontrolowany spadek masy ciała jest sygnałem, że w naszym organizmie zachodzą zmiany, które mogą, lecz nie muszą być powodem do niepokoju. W tej sytuacji najlepiej udać się do lekarza celem omówienia przypadku ponieważ powód może okazać się błahy, ale równie dobrze może to być objaw jakieś jednostki chorobowej.
Trzymając kciuki, pozdrawiam