Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nagłe pogorszenie widzenia

Witam :) Mam pewien problem. Dokładnie miesiąc temu stwierdzono u mnie wadę wzroku. Krótkowzroczność. Kupiłam od razu odpowiednie okulary, okulistka powiedziała mi nawet, że wadę można jeszcze skorygować odpowiednimi okularami. Jednak od kilku dniu nie widzę nic prócz rozmazanych kształtów i kolorów. Ale tylko na jedno oko, w drugim nie zauważyłam żadnych zmian. Czy to możliwe, że w tak krótkim czasie nastąpiło tak duże pogłębienie się wady wzroku? A jeśli nie, to z czym mogę mieć do czynienia? Dodam, że mam zaledwie 16 lat, co najmniej raz na 2 lata miałam robione badania pod kątem wad wzroku i nic wcześniej nie wykryto. Czy to możliwe, żeby taka wada wzroku była nabyta?
KOBIETA ponad rok temu

Za mocne okulary?

Lek. Katarzyna Szymanek
39 poziom zaufania

Witam.

Nie napisała Pani bardzo istotnej informacji: czy to zamazane widzenie występuje tylko przy patrzeniu w dal, czy także do bliży?

Jeśli z bliska widzi Pani dobrze, a rozmazuje się przy patrzeniu do dali, to prawdopodobna jest szybka progresja wady.

Jeśli widzi Pani źle z każdej odległości, to przyczyną są raczej jakieś zjawiska chorobowe. Przyczyn może być wiele (patologie rogówki, soczewki, siatkówki), także konieczna jest diagnostyka u okulisty.

Co do pytania, czy taka wada wzroku może być nabyta - oczywiście tak, szczególnie, że wcześniej wszystko było w porządku. Wady wzroku zwykle ujawniają się w dzieciństwie/wieku szkolnym i przez jakiś czas pogłębiają się, by w końcu się ustabilizować.

Pozdrawiam serdecznie!

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy