Nagłe pogorszenie widzenia

Witam :) Mam pewien problem. Dokładnie miesiąc temu stwierdzono u mnie wadę wzroku. Krótkowzroczność. Kupiłam od razu odpowiednie okulary, okulistka powiedziała mi nawet, że wadę można jeszcze skorygować odpowiednimi okularami. Jednak od kilku dniu nie widzę nic prócz rozmazanych kształtów i kolorów. Ale tylko na jedno oko, w drugim nie zauważyłam żadnych zmian. Czy to możliwe, że w tak krótkim czasie nastąpiło tak duże pogłębienie się wady wzroku? A jeśli nie, to z czym mogę mieć do czynienia? Dodam, że mam zaledwie 16 lat, co najmniej raz na 2 lata miałam robione badania pod kątem wad wzroku i nic wcześniej nie wykryto. Czy to możliwe, żeby taka wada wzroku była nabyta?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam.

Nie napisała Pani bardzo istotnej informacji: czy to zamazane widzenie występuje tylko przy patrzeniu w dal, czy także do bliży?

Jeśli z bliska widzi Pani dobrze, a rozmazuje się przy patrzeniu do dali, to prawdopodobna jest szybka progresja wady.

Jeśli widzi Pani źle z każdej odległości, to przyczyną są raczej jakieś zjawiska chorobowe. Przyczyn może być wiele (patologie rogówki, soczewki, siatkówki), także konieczna jest diagnostyka u okulisty.

Co do pytania, czy taka wada wzroku może być nabyta - oczywiście tak, szczególnie, że wcześniej wszystko było w porządku. Wady wzroku zwykle ujawniają się w dzieciństwie/wieku szkolnym i przez jakiś czas pogłębiają się, by w końcu się ustabilizować.

Pozdrawiam serdecznie!