Nałogowo odliczam do 8 - czy mam zaburzenia obsesyjno-kompulsywne?

Witam. Mam 16 lat i od jakiegoś roku nie mogę uwolnić się od liczenia. Odliczam litery w wyrazach do 8 i potem kolejne 8, i tak w kółko. Przeszkadza mi to w skupieniu się na nauce, czytaniu czy pisaniu. Praktycznie każdy napis, który zobaczę, musi przejść przez tę moją maszynkę do liczenia. Naprawdę nie mogę się od tego uwolnić. Do tego mam depresję, wyszło mi 40 pkt w internetowym teście Becka. No i jeszcze dochodzi autoagresja. Miałem 2 próby samobójcze. Podejrzewam też u siebie borderline, lecz gdzieś wyczytałem, że często ludzie myślą, że to mają, lecz się mylą. 8 marca idę do psychiatry i nie wiem, co mu powiedzieć.

Witam,
osobowość typu borderline jest trudna w diagnozie i faktycznie laicy często podejrzewają jej istnienie u siebie. Jednak na podstawie objawów, jakie opisałeś, nie mogę stwierdzić, że wytworzyła się u Ciebie. Jeśli chodzi o test Becka, to służy on jedynie wsparciu diagnozy, nigdy jej samej. To test samoopisowy, a więc jego wyniki należy odczytywać z dużą dozą krytycyzmu.

Poważnym problemem niewątpliwie jest autoagresja i próby samobójcze - w mojej opinii należy znaleźć przyczyny takiego nastawienia. Natomiast kwestia pojawiających się natręctw może wskazywać na kilka zespołów chorobowych.

Cieszę się, że zdecydowałeś się na wizytę u psychiatry. Na pewno odpowiednio pokieruje Waszą rozmową, by wydobyć najważniejsze informacje - nie obawiaj się tego spotkania. Tylko nawiązanie bezpośredniej relacji terapeutycznej pozwoli na postawienie właściwej diagnozy oraz dobranie odpowiedniego sposobu leczenia.

Pozdrawiam