Napady tonicznokloniczne u dziecka a EEG

Proszę o wyjaśnienie zapisu eeg : rytm alfa zdezorganizowany wymieszany z czynnością wolną.Rz zaznaczona.W zapisie rejestruje się pojedyńcze i w grupach fale theta z przewagą w odprowadzeniach lewostronnych.Fs nasila zmiany-zwiększa się ilość fal wolnych i ich napadowość.Po HV notuje się jednorazowe napadowe wyładowanie fal wolnych obejmujące wszystkie odprowadzenia.Zapis z miernego stopnia zmianami występującymi napadowo.Dodam że 15letnia dziewczynka przy tym zapisie ma napady tonicznokloniczne

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. RZ czyli reakcja zatrzymania to wpływ otwarcia oczu na zapis eeg. Otwarcie oczu u zdrowego dziecka powoduje wygaszenie pewnego rodzaju fal mózgowych. Jest to norma. Fs czyli fotostymulacja i Hv czyli hiperwentylacja nie powinna już jednak wpływać na zapis badania. Obecność napadowych wyładować może wskazywać na padaczkowe podłoże zmian. Oczywiście zapis należy interpretować w oparciu o stan kliniczny. Sam zapis nie upoważnia do rozpoznania choroby. Proszę skonsultować wynik z neurologiem.