Nasilenie lęków i objawy somatyczne u alkoholiczki cierpiącej na nerwicę lękową

Witam, Jestem alkoholiczką i cierpię na nerwicę lękową. Lekarz zapisał mi leki antydepresyjne. Od prawie roku chodzę na terapię indywidualną oraz mitingi AA. Utrzymuję abstynencję, ale czuję, że lęki mi się nasilają i dochodzą do tego objawy somatyczne. Czuję, że coś jest nie tak z terapią. Nie rozumiem na czym ma ona polegać. Nie rozumiem terapeuty. Proszę o pomoc. Pozdrawiam, Eris

Dzień dobry,

Nasilenie się objawów w trakcie leczenia jest częstym i normalnym zjawiskiem.
Warto jednak porozmawiać ze SWOIM terapeutą o Pani wątpliwościach, pytaniach dotyczących leczenia.

Witam serdecznie,

Terapia nerwicy lękowej można podzielić na kilka etapów: pierwszy to zrozumienie skąd biorą się Pani lęki i czego dotyczą. Jak Pani wcześniejsze doświadczenia wpłynęły na rozwinięcie się mechanizmów lękowych. Drugi etap to nauka rozpoznawania myśli i emocji jakie towarzyszom stanom lękowym. Na tym etapie pacjent uczy się również jak inaczej radzić sobie ze swoimi lękami. Trzeci etap to praca z przekonaniami o samym sobie, które wykształciły się w wyniku Pani wcześniejszych doświadczeń a nie pomagają obecnie w sytuacjach wywołujących lęk. Są to najczęściej przekonania typu: nie dam sobie rady; jestem nie dość dobra i podobne często obniżające nasze poczucie wartości.
Pani alkoholizm najprawdopodobniej mógł wynikać między innymi z nieumiejętności innego radzenia sobie z przykrymi emocjami i myślami których Pani doświadczała. Często wtedy sięgamy po używki po to, aby "odciąć" się od nieprzyjemnych doznań. Kiedy ten mechanizm zaczyna działać jako jedyny przynoszący ulgę wtedy wchodzimy w mechanizm uzależnienia.
Co do kontaktu z psychoterapeutą - sugerowałabym porozmawiać z nim o Pani przemyśleniach lub rozważyć zmianę specjalisty. Na terapii kluczowe jest aby obie strony (psychoterapeuta jak i pacjent) mieli poczucie, że się rozumieją i współpracują.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska