Natręctwa perfekcyjnego wykonywania zadań

Już od dawna cierpię na dziwne natręctwo. Choć wiem, że zrobiłem wszystko dobrze to muszę sprawdzić to jeszcze kilka razy dla pewności. Przez to tracę dużo czasu. Być może wynika to z niskiej samooceny, która w moim przypadku jest spowodowana dość wyraźną progenią. Nie chcę nikogo zawieść i to działa paraliżująco. Wkrótce mam przejść operację szczęki. Mam nadzieję, że jak najszybciej. Nie boję się bólu. Czy wtedy pozbędę się też tego natręctwa perfekcji?

Dzień dobry,

Proszę udać się do lekarza psychiatry (np.: do Poradni Zdrowia Psychciznego), który wyłącznie w kontakcie osobistym może określilć/zdiagnozować Pana trudności i zaproponować odpowiednie postępowanie (farmakoterapię i/lub psychoterapię).

Może być tak, że Pana objawy nasilają się w momentach stresu i po operacji, będą mniej uciążliwe. Jednak natręctwa same nie znikają, mogą się nasilać, uspakajać, pojawiać się w innych sytuacjach życiowych niż do tej pory. Warto rozpocząć leczenie poprzez psychoterapie. Leki mogą uspokoić objawy, jednak nie zlikwidują problemu. A nie chodzi o to, aby cale życie był Pan na lekach. Natręctwa, myśli obsesyjne są mocno powiązane z nieuświadomionymi stanami lękowymi. Dlatego długoterminowa praca terapeutyczna jest wskazana przy trudnościach które Pan opisuje. Pozdrawiam

Witam,
gorąco polecam skonsultowanie się z psychoterapeutą i ewentualnie z psychiatrą aby upewnić się odnośnie diagnozy i ewentualnej terapii. Może pan się udać np. do Poradni Zdrowia Psychicznego aby skorzystać z pomocy w ramach NFZ. Obawiam się, że skoro opisywana przez pana "perfekcja" utrzymuje się od dłuższego czasu to operacja szczęki nie zmieni tego nagle. Najlepiej udać się do odpowiedniego specjalisty aby móc jak najlepiej sobie pomóc.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl