Natrętne myśli i bóle w żebrach u młodego człowieka

Szczerze mówiąc, ciężko jest mi opisać to co się ze mną dzieje. Otóż jestem studentem 3 roku studiów. W minione wakacje, po ciężkim semestrze, pojawiły się w mojej głowie myśli w których robiłem krzywdę najbliższym - bałem się tych myśli ale one po pewnym czasie ustąpiły. W trakcie semestru było trochę lepiej ale za to pojawiły się myśli o tym, że choruję na nieuleczalną chorobę i niedługo umrę. W dodatku pojawiły się bóle w żebrach (krótkotrwałe) po lewej stronie. Co to może być?

Witam serdecznie,

natrętne myśli, o charakterze hipochondrycznym mogą być objawem wielu schorzeń, najczęściej charakterystyczne są jednak dla zaburzeń nerwicowych. Pisał Pan, że myśli pojawiają się też częściej po sytuacji stresowej,które zazwyczaj zaostrzają objawy tu: trudny semestr na studiach. Trudno jest jednak stawiać diagnozę po tak krótkim opisie. Jeżeli ww. myśli będą nadal się utrzymywać, dodatkowo opisane bóle będą trwać, pomimo wykluczenia przyczyn czysto medycznych, proszę zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia,
JJ.

Dzień dobry,
To mogą być objawy nerwicowe. Lęk, przewlekły stres, poczucie winy, strach oraz bóle somatyczne - wszystko na to wskazuje.
Może Pan się udać do lekarza, by przyjrzeć się tym bólom. Jeśli badania nic nie wykażą - zalecam konsultacje psychiatryczną i psychologiczną.
Są leki, które doraźnie obniżają napięcie - są zbawienne dla pacjentów w początkowej fazie leczenia. Jednak najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia, do której gorąco zachęcam.
Odwagi! Pozdrawiam i powodzenia.