Natrętne myśli o zdradzie partnera

Od jakiegoś czasu (ok. 4 miesiące) mam myśli, że kiedyś zdradziłam mojego chłopaka, mimo, że wiem, że nigdy tego nie zrobiłam. Przed pojawieniem tej myśli, czyli 4 miesiące przed było wszystko w porządku.Także wszystko wskazuje na to, że tego nie robiłam, ale nie mogę pozbyć się tych myśli. Czytałam, że jest to nerwica natręctw-czyli nieprawdziwe myśli, wymysły, które nie dają spokoju. Co robić, jak się tego pozbyć?

(niekoniecznie muszą to być urazy jawne typu przemoc, alkoholizm, nadużycie seksualne), mogą to być urazy bardziej subtelne np nadmiernie wymagający lub karzący rodzice. Do usunięcia przyczyn konieczna jest psychoterapia, która jest procesem trudnym i długim (kilka lat) i kosztownym, ale na pewno opłacalnym.
Pozdrawiam
Dr n. med. Antoni Jakubczyk

Witam,

rozumiem jak trudne moga być takie myśli a także chęć ich pozbycia się. Istnieją skuteczne metody zarówno farmakologiczne jak i psychoterapeutyczne. Z całą pewnościa jednak ważne jest dokładne określenie i zdiagnozowanie problemu. Istotne jest to, czy 4 miesiące temu miało miejsce jakies ważne dla Pani wydarzenie, dokładny sposób w jaki Pani przeżywa i odczuwa te myśli. Zachęcam do wizyty u lekarza psychiatry bądź psychologa w celu dokładniejszej diagnozy i omówienia metod leczenia, istnieje wiele dostępnych, także refundowanych z NFZ metod leczenia.

najlepiej zglosic sie na psychoterapie i zobaczyc o co chodzi....oraz jak to zmienic.w takiej sytuacji pomocne moga byc tez rownolegle systemowe ustawienia rodzin.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Warto się przyjrzeć temu, skąd biorą się takie myśli? Czyli co było w Pani życiu, doświadczeniu, że teraz ujawnia się w taki sposób? Odnajdując przyczyny poradzi sobie Pani z objawami. Tak jak likwidując bakterie w organizmie pozbywamy się kataru (czyli objawu). Warto się spotkać z psychologiem, psychoterapeutą i przyjrzeć się temu. Pomoże to Pani poukładać sobie pewne rzeczy, lepiej poznać siebie, lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami i adekwatnie redukować napięcie (zamiast natrętnych myśli).