Nauczanie autystycznego malucha

Witam!

U mojego 5 letniego syna stwierdzono autyzm dziecięcy. Jest on poddawany regularnej terapii. Sen z powiek spędza mi jego przyszła edukacja. Zastanawiam się czy zapisać go do szkoły specjalnej czy do klasy integracyjnej w normalnej podstawówce. Terapeutka mojego dziecka powiedziała, że syn robi coraz większe postępy - powoli probuje wypowiadać się, nie ma już ataków agresji i zostały (w niewielkim stopniu) zniwelowane jego niektóre stereotypie ruchowe. Gdy zapytałam ją o poradę do jakiej szkoły powinnam wysłać swoje dziecko powiedziała "że to ja jestem matką i to do mnie należy ta decyzja". Boję się, że uczęszczając do szkoły masowej, syn może spotkać się z niezrozumieniem ze strony innych dzieci oraz brakiem tolerancji. Bardzo proszę o radę - czy dziecko autystyczne lepiej posłać do szkoły specjalnej, czy do szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Problem, który Pani porusza dotyczy większości rodziców dzieci autystycznych, a opinie, która szkoła jest lepsza - masowa czy specjalna - są bardzo różne. Tak naprawdę nie tyle zależy to od nazwy szkoły co od jej kadry. Zdarza się, że w integracyjnych szkołach masowych nauczyciele nie mają odpowiedniego przygotowania do pracy z dziećmi o cechach autystycznych, nie potrafią zmotywować takiego ucznia, nie rozumieją jego zachowań. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie zorientowanie się w okolicy, które szkoły cieszą się dobrą opinią. Może Pani spotkać się z dyrektorem szkoły, przyszłym wychowawcą, zapytać, upewnić się. Myślę, że to będzie najlepsze rozwiązanie. Pracując w Porani Psychologiczno-Pedagogicznej miałam kiedyś pod opieką bardzo małą szkołę podstawową w małej miejscowości, która miała świetnie przygotowaną kadrę do prowadzenia klasy integracyjnej. Niektórzy rodzice starali się o przyjęcie tam ich dzieci z dużo dalej położonych miejscowości. Także myślę, że po prostu trzeba szukać i nie tracić wiary w znalezienie odpowiedniej placówki.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Klasa integracyjna jest jak najbardziej odpowiednia dla dziecka autystycznego. Mniejsza ilość dzieci i dodatkowe wsparcie nauczyciela. Zawsze warto starać się też o asystenta, który będzie nadzorował i pomagał w trudniejszych momentach.
Pozdrawiam AM