Nawracające zapalenia oskrzeli - jak się wreszcie wyleczyć?

Witam! Moja choroba ciągnie się przez kilka lat w okresie od października do marca. 1. raz jak byłam chora na zapalenie oskrzeli wylądowałam w szpitalu, codziennie dostawałam inny antybiotyk, bo nie wiadomo było, co mi jest - prawie każdy antybiotyk wypróbowałam, miałam 3 razy dziennie pobieraną krew! I nadal cały czas choruję na zapalenie oskrzeli lub płuc co roku! Miałam badania na astmę, nic nie wykazało, alergia wyniki ujemne. Na początku stycznia zachorowałam i miałam temp. 37.4 i dreszcze; niby nic nie słychać w płucach - tak powiedział lekarz. Mój lekarz jak jestem chora na zapalenie płuc lub oskrzeli to daje mi od razu uderzeniowe dawki antybiotyku. Ostatnio w grudniu brałam antybiotyk 100mg przez 10 dni 2 razy dziennie. Jeśli jest potrzeba to mogę podać nazwę tego antybiotyku. Nie mam pojęcia co się ze mną dzieje. Proszę, pomóżcie mi!

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

W Przypadku, gdy nie ma zmian osłuchowych nad płucami, a wśród objawów jest tylko stan podgorączkowy i objawy z górnych dróg oddechowych, nie ma podstaw do rozpoznania zapalenia płuc/oskrzeli. Być może nie każda infekcja jest z zajęciem dolnych dróg oddechowych? Czy była Pani na konsultacji laryngologicznej? Być może ma pani zajęte zatoki i spływajaca wydzielina z zatok zakaża dolne drogi oddechowe? Albo może są to nawracające anginy? Warto wykluczyć przyczyny laryngologiczne.

W razie wykluczenia takich przyczyn, warto skonsultować się z pulmonologiem. Ponadto, kiedy miała Pani prześwietlenie płuc? Być może do rozważenia byłaby tomografia klatki piersiowej, by wykluczyć np. rozstrzenie oskrzeli, które mogą dawać takie nawracające infekcje - warto to omówić właśnie z pulmonologiem.

Serdecznie pozdrawiam!