Nawracający koszmar senny

Witam! Mam na imię Przemek mam 15 lat Od kilku lat 3-4 śni mi się jeden sen a w zasadzie to koszmar. Nic się w nim nie zmienia postaci są okropne nie wiem o co z tym chodzi zawsze chodzi o góry,jakiś list i jakieś potwory mieszkające w domkach w górach nie wiem jakie to ma znaczenie. Proszę o pomoc

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witaj Przemek!
Istnieją dwie teorie dotyczące interpretacji snów. Jedna z hipotez mówi, że sny/marzenia senne są tylko produktem ubocznym pracy śpiącego mózgu i nie mają żadnego sensu. Druga koncepcja (psychoanalityczna) wnosi, że sny/koszmary mają ukryte znaczenie i można je zinterpretować, doszukując się powiązań z tym, co nas spotkało, z naszymi emocjami, przeżyciami, doświadczeniami, marzeniami itd. Niestety, nie wiem, co może oznaczać Twój koszmar, który nagminnie Ci się śni przez kilka lat, co oznaczają owe potwory, list i góry. Być może zanim zaczął śnić Ci się ten sen, zdarzyło się coś w Twoim życiu? Może się czegoś boisz, a sen jest sposobem ujawniania się Twoich lęków? Warto byś się nad tym zastanowił.
Pozdrawiam!

Mgr Anna Bal Psycholog, Gdańsk

Witam Pana.
Jeżeli jest tak, że ten sen powtarza się i czuje Pan, że ma to istotny wpływ na Pana życie, warto udać się do psychoterapeuty, który pomoże Panu rozwikłać jego znaczenie.Sny maja różne funkcje w życiu psychicznym. Czasem odzwierciedlają jakieś ogólne problemy, czy napięcia z codziennego życia, którymi świadomie nie jesteśmy w stanie się zająć. Czasem pozwalają utrzymać psychikę we względnej równowadze, ponieważ jesli świadomie nie przeżywamy jakichś swoich problemów, w trakcie snu nasz organizm właśnie w taki sposób sobie z nimi radzi. Sugeruję pomoc z terapeuty gestalt, który zajmuje się pracą ze snami.

Witam serdecznie
Jestem psychologiem, terapeutą.
Jeśli często powracają do nas niepokojące sny o tematyce związanej z jakimiś potworami wiąże się to najczęściej z jakimś naszym nierozwiązanym problemem, trudnościami, które gdzieś głęboko wypieramy do podświadomości, żeby o nich nie myśleć, ale wracają do nas do nas w snach. Odniesienie do gór może oznaczać , że te kłopoty , trudności , o których nie chcemy myśleć , są bardzo wysoko, głęboko schowane w naszym wnętrzu a list może się wiązać z metodą- jaką możemy sobie poradzić z tymi kłopotami, spisując nasze bolesne doświadczenie w formie pisemnej i wylewając na papier trudne uczucia . Rozmowa z kimś bliskim , komu ufamy , na pewno pomoże uporać się z tym kłopotem.
Pozdrawiam- Anna Reklewska