Nawrót boreliozy po udanym leczeniu

Witam!

W maju 2009 zostałem ugryziony przez kleszcza - pojawił się rumień średnicy płytki CD. Zgłosiłem się do lekarza i przez 6 tygodni brałem antybiotyki. Potem po 4 tygodniach badania i oba wyszły negatywnie. Czyli leczenie było udane. W grudniu powtórzyłem badanie na IgM i wynik był także ujemny (11,65 RU/ml). Niestety od jakiegoś czasu czuję się bardzo osłabiony, mam problemy ze snem i pamięcią. Do tego doszło rozdrażnienie i niestaabilność emocjonalna. Kilka dni temu zauważyłem, że w miejscu gdzie miałem rumień wędrujący, ponownie pojawia się zaczerwienienie. Czy to tylko może przewrażliwienie, czy też jest to nawrót choroby? Czy to możliwe, że rumień może wystąpić w tym samym miejscu? Serdecznie dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Nawrót boreliozy po udanym leczeniu jest mało prawdopodobny. Mógł Pan być ukąszony przez kleszcza po raz 2 i ponownie zachorować na boreliozę, ale czas pojawienia się rumienia wskazywałby na to, że został Pan ukąszony w czasie, kiedy kleszcze już są nieaktywne (pod koniec grudnia). W związku z tym jest to mało prawdopodobne. Najlepszą metodą sprawdzenia, czy za Pana dolegliwości odpowada borelioza, jest ponowne wykonanie testów (i ewentualnie powtórzenie metodą Western blot).