Nawrót nerwicy po porodzie

Witam, Będę mamą :) Od 3 lat rałam Citabax na nerwicę, natychmiast odstawiłam,oczywiście w porozumieniu z psychiatrą. Brałam go na nerwicę lękową z natrętnymi myślami. Nie biorę 5 dni, miałam zespól odstawienny, alelekarka uprzedziłą,że tak będzie. Wiem, że często po nagłym odstawieniu leków zdarzają się nawroty, a do 4 miesiaca conajmniej nie chciałabym nic brać. Jestem bardzo szczęśliwa w związku z tym, że będę mamą, ale boję się nawrotu nerwicy w ciąży. Czy nastąpi on na 100%?

Witam Panią,

W medycynie nigdy nie ma 100% pewności odnośnie obserwowanych zjawisk. Na szczęście w Pani przypadku leczenie citalopramem było stosowane z powodu objawów lękowych/ obsesyjno-kompulsyjnych. Hormony, które pojawiają siew organiźmie kobiecym w związku z ciążą, często wykazująefekt przeciwlękowy. Zatem jest duża szansa, ze w ciązy będzie sięPani czućzadowalajaco dobrze. Często lęk nasila się jednak w ostatnim trymestrze ciąży w związku ze zbliżajacycm się porodem. Jesli rzeczywiście tak się u Pani stanie, wtedy warto rozważyć planowe ciecie cesarskie, aby zyskać większą kontrolę nad przebiegiem porodu.

Pozdrawiam!