Nawroty opryszczki na ustach

Witam, czy mozna jakoś zapobiec niekończących się nawrotom opryszczki na ustach? Nie mogę się pozbyć pecherzy pod nosem, na ustach i w samym nosie od kilku tygodni. Stosuje nieprzerwanie zovirax, czy mogę zrobić coś wiecej? Dziękuje i pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Niestety wirus opryszczki jest patogenem, który nawet w sytuacji gdy w danym momencie nie mamy objawów pozostaje w naszym organizmie, dokładnie w splotach nerwowych. Jedynym sposobem na jego rzadsze pojawianie się jest regularna terapia doustna acyclovierem.

Często powtarzające się infekcje świadczą to o spadku odporności. Należy zastosować zaleconą przez lekarza doustną kurację specjalnym preparatem przeciwwirusowym, który jednocześnie przywróci odporność. Leczenie zewnętrzne jest mało skuteczne i nie zapobiega nawrotom.