Nawyk układania książeczek i kredek u 2-latki a autyzm

witam mam dwuletnią córeczkę, u której od ponad pół roku zauważyłam dziwny nawyk nie sortownia lecz układania książeczek jednej na drugą. i tylko książeczek innymi zabawkami bawi się normalnie. poza tym zauważyłam, że z kredkami do rysowania jest tak, że wyjmuje je z pudełka porysuje nimi , poukłada je każda obok siebie i bierze je potem do rączki czy to możne być objaw autyzmu??

Pojedyncze zachowania, typowe dla dzieci z autyzmem, nie muszą o nim świadczyć. By zyskać pewność, powinna Pani udać się z córką do psychologa dziecięcego, który przeprowadzi poszerzony wywiad z Panią, obserwację dziecka, próby rozwojowe. Dopiero na tej podstawie można diagnozować, czy może być mowa o jakimś zaburzeniu.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Te dwie sytuacje to za mało by mowić o autyźmie. Jeśli rozwoj dziecka jest prawidłowy to najlepiej nie żwracać uwagi na taki sposóba zabawy. Jeżeli jednak są jeszcze inne sytuacje niepokojące, o których nie ma w liście (słaby rozwoj mowy i komunikacji, brak reakcji na imię, brak kontaktu wzrokowego, izolowanie się od otoczenia i inne)to należy skontaktować się z psychologiem dziecięcym.
Pozdrawiam AM