Nękanie w gimnazjum a depresja

Witam, mam 18 lat. W gimnazjum byłam nękana przez klasę, przez co zmagam się z depresją. Mimo upływu czasu do dziś mam koszmary, śni mi się gimnazjum, budzę się nocą zapłakana. Niektórzy mówią, żeby zostawić to za sobą, wyrzucić wszystko co mi się kojarzy z gimnazjum, nie rozmawiać o tym, nie myśleć, wymazać z pamięci. Inni odwrotnie - mówią nie unikanie, a konfrontacja z tematem, żeby chodzić obok tej szkoły, opowiadać o tym co przeżyłam, ale wybaczyć im. Jaki lepszy sposób na zagojenie ran?

Witam,
Wiele sposobów jest pomocnych w porządkowaniu przeszłości, najważniejsze odnaleźć skuteczny dla siebie. Najlepiej zrobić to pod kierunkiem psychologa lub psychoterapeuty, a może psychologa szkolnego, jeśli taki jest dostępny.
Warto zadbać o siebie już od początku roku szkolnego, aby korzystać z edukacji z radością, a nie obawą.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak