Nerka dwudzielna u dziecka

Witam, chciałem zapytać o nerkę mojego 2,5 letniego dziecka. Chodzi o to, że podczas badania doktorka powiedziała, że nerka jest jakaś dwudziałowa i inny układ i kazała za jakiś czas przypilnować sobie tej nerki. Druga doktorka, że to tylko wada rozwojowa, a trzecia, że nie trzeba się w ogóle tym przejmować i że to tak jakby jeden miał włosy czarne, a drugi zielone. No i właśnie ma te zdjęcia z usg, czy muszę się martwić, czy jeszcze muszę robić jakieś badania dodatkowe, czy to czymś grozi mi w przyszłości, takie ułożenie nerki? Proszę pilnie o pomoc.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Za pewne chodzi o nerkę dwudzielną, czyli taką, której miąższ jest podzielony i posiada dwa układy kielichowo-miedniczkowe uchodzące do jednego moczowodu. Często występują też oddzielne unaczynienia - 2 tętnice i żyły nerkowe do jednej nerki.
Jest to rzeczywiście wada rozwojowa. W zdecydowanej większości przypadków nie wiąże się z jakimikolwiek dolegliwościami w przyszłości, jednak w niektórych przypadkach predysponuje do częstszych zakażeń układu moczowego. Inny układ naczyń może też powodować czasem wtórne nadciśnienie.
Ogólnie nic się z tym nie robi. Jednak należy zawsze pamiętać o tym przy problemach z układem moczowym i innymi schorzeniami w przyszłości.

Proszę być dobrej myśli i nie martwić się na zapas. Każdy z lekarzy ma trochę racji. Na pewno nie jest to nic poważnego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.