Nerwica a ograniczenia w życiu

Dzień dobry:) chciałem zapytać się, jak radzić sobie z nerwicą? Jestem młoda osobą, mam tysiące planów, a naprawdę jestem ograniczony przez tę dolegliwość... Nie chcę zamykać się w domu, mam nadzieję że jest jeszcze dla mnie ratunek! Niekiedy umiem nad tym zapanować, ale staje się to uciążliwe, a ja bie potrafie już momentami tego kryć głęboko w sobie. Jeżeli mógłbym dostać jakies przydatne rady byłbym bardzo wdzieczny!

Witam,
mam wrażenie po tym co Pan pisze, ze jako metodę radzenia sobie stosuje tzw. kontratak, czyli z tego co widzę, wypracował Pan już sobie pewne rozwiązanie, zbiera Pan wszelkie siły, żeby zapanować nad objawami, bywa to skuteczne tylko, niestety :( działa to na dość krotka metę i zabiera sporo energii !! a rzeczywisty problem i tak pozostaje głęboko w Panu. Być może sam Pan to zauważył, dlatego też pisze z pytaniem o dalsze rady. Owszem są lepsze sposoby, zbyt mało tu miejsca, żeby te sposoby dokładnie opisać, zresztą sam opis to zwykle nieco za mało, zawsze warto pokusić się o to żeby lepiej przyjrzeć się sobie, najlepsza byłaby standardowo - psychoterapia. Niewiele wiem a Panu, używa Pan sformułowania nerwica (które jest dość mało precyzyjne) i prosi Pan o konkretną poradę, więc trochę muszę się domyślać. Jeśli są to jakieś lęki, niepokoje, dolegliwości somatyczne bądź inne może Pan, w celu rozpoznania problemu sięgnąć po lekturę: Bourne "Lęk i fobia" Wydawnictwo UJ być może także pomocny okazał by się podręcznik dla pacjentów z nieco szerszego zakresu niż tylko zaburzenia lękowe, ale może warto zajrzeć Young "Program zmiany sposobu życia" Wydawnictwo IPZ. Ale to tak tylko na początek, dla ogólnego rozeznania, najlepszym i najskuteczniejszym sposobem rozwiązania byłaby psychoterapia. Pozdrawiam.