Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nerwica a schizofrenia

Czy zaburzenia lękowe z napadami lęku mogą się zmienić w schizofrenię? Choruję na nerwicę od 2008 roku, leczyłam się antydepresantami, miałam przerwę1,5 miesiąca i objawy wróciły, i znów jestem na tym samym leku. Jestem po psychoterapii grupowej, boję się, że to zmieni się w schizofrenię. Czy lekarze mogą się mylić z diagnozą?

KOBIETA ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Witam!

Zaburzenia lękowe (nerwicowe) dają bardzo silne, nieprzyjemne objawy, które moga dawać wrażenie psychotycznych. Derealizacja, depersonalizacja czy silny lęk są trudne do zrozumienia i zaakceptowania. Nie ma jednak takiej możliwości, aby pomimo leczenia przez tak długi okres czasu, została postawiona błędna diagnoza. Schizofrenia daje konkretne objawy. Nie wspomina Pani o objawach charakterystycznych dla schizofrenii. Dość często spotykanym objawem jest natomiast lęk przed chorobą psychiczną i obawa, że jest się chorym na schizofrenię u osób, które doświadczają zaburzeń lękowych.

Proszę być dobrej myśli. Zachęcam do kontynuowania psychoterapii, ponieważ to może Pani pomóc wrócić do zdrowia i pełnej równowagi psychicznej. Proszę pomyśleć o zmianie nurtu terapeutycznego, przede wszystkim o psychoterapii indywidualnej w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Pozdrawiam ciepło,
życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy