Nerwica a toksyczna rodzina

Czy możliwym jest, że będąc dzieckiem toksycznej matki, rozchorowałam się na nerwicę? (diagnoza potwierdzona). Mam problemy z samooceną oraz silny lęk przed ludźmi (boję się, że mnie źle ocenią albo skrzywdzą). Jak bronić się przed takim rodzicem? Rozmowa nie pomaga, bo zostaję wyzywana. Co zrobić w takiej sytuacji? Mój lekarz odradził mi psychoterapię, mówiąc że to zbyt duże przeżycie dla całego organizmu. Proszę o pomoc.

Dzień dobry!

Psychoterapia jest procesem, który wiąże się z przeżywaniem różnego rodzaju emocji - także tych trudnych, ale jest formą leczenia i poprawy sytuacji. Nie odradza się pacjentom koniecznych zabiegów, operacji czy innych form leczenia, choć także bywają stresujące, nie zawsze łatwe. Ale pomagają i efektem często jest wyleczenie - podobnie jak w terapii.

Nerwica ma różnorodne przyczyny, często także w relacjach z rodzicami i przeżyciami okresu dzieciństwa i dorastania. Nigdy jednak nie sposób jednoznacznie stwierdzić "Tak, przyczyną jest matka".

Pozdrawiam!

Właściwym sposobem leczenia nerwicy jest właśnie psychoterapia, która często wiąże się z różnymi przeżyciami i konfrontowaniem się z trudnymi dla siebie rzeczami, Przy tym jednak psychoterapia pozwala na zrozumienie własnej uczuciowości i pogłębienie rozumienia siebie samego, zrozumienie i przepracowanie lęków przed ludźmi czy pracę nad własną samooceną. Myślę, że warto, aby Pani skontaktowała się z psychoterapeutą np. psychodynamicznym i sama zdecydowała się po takiej konsultacji, czy chce Pani podjąć wysiłek własnej pracy nad sobą.