Nerwica i paniczny lęk przed podróżą

Witam nie wiem jak to napisac ale boje sie gdziekolwiek jeździć ałtobusem albo wychodzić gdzieś daleko po za dom mam nerwice ale nie wiem jak poradzić sobie w takiej sytuacji próbuje sie odwazyc jechać gdzies dalej ale strasznie sie boje ze dostane ataku paniki i narobie sobie wstydu przed znajomymi a mieszkam w małej miejscowosci gdzie wszyscy sie znaja . Gdyostatnio jechałem cała droge panicznie sie bałem i ciągle utrzywał sie u mnie mocny lęk ze wstydu sobie narobie jak sobie z tym poradzi

Witam,
Warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty.Wspólnie uda się odnaleźć mechanizmy, sposoby radzenia sobie w sytuacjach powodujących lęk, którą mogą być podróże.Moja podpowiedź dla Pana, to proszę spróbować dać sobie prawo do wystąpienia ataku paniki.Im mocniej Pan odpycha od siebie myśl o potencjalnym ataku tym silniejszy lęk przed nim.
Warto również zamiast myśleć o przyszłości i wielkim ataku paniki, skupić się na tym co jest w danej chwili, czyli co Pan robi ( jedzie, ogląda widoki , słucha muzyki,oddycha. ..) chodzi oo świadome kierowanie swoich myśli.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak

Dzień dobry,

Pomimo Pana trudności z opuszczeniem domu, proszę zgłosić się do Poradni Leczenia Nerwic (w ramach NFZ) i podjąć leczenie.
W przypadku zab.lękowych podstwową metodą leczenia pozostaje psychoterapia, czasem wspierająco stosuje się farmakoterapię.