Nerwica lękowa i uczucie paraliżu podczas przebudzenia

Witam. Choruję na nerwicę lękową. Od kilku miesięcy zauważam dziwny objaw. Kiedy jeszcze nie śpię całkiem ale i nie jestem obudzona, wiem co się dzieje, ale nie mogę się ruszyć, mam czasami uczucie silnego pulsowania w rękach, klatce piersiowej i/lub szyi, czasami uczucie kopania prądem i mrowienia coś jakby paraliż od pasa w górę. Czasami towarzyszą temu duszności, ale bardzo rzadko. Zdarza się to co kilka dni i trwają po kilka minut, TYLKO podczas budzenia się lub zasypiania. Co to może być?

Witam,

Pani opis wskazuje na paraliż przysenny. Nie jest Pani bezbronna wobec tego problemu. Ważne jest, aby podczas takiego stanu panować nad własnym oddechem. Ponieważ stan porażenia trwa zazwyczaj krótko i nie zagraża życiu, regularne oddychanie pomaga nie tylko uniknąć stanu paniki ale także odzyskać kontrolę nad własnym ciałem. Spowolnienie oddechu i nadanie mu określonego rytmu uspokaja nasze emocje.

Polecam przykładowe ćwiczenia oddechowe, które mogą być pomocne:

Sposób 1
• Bierzemy głęboki wdech nosem
• Wydychamy powietrze ustami, powoli na tyle, że gdybyśmy mieli przed sobą płomień świecy, ruszałby się pod wpływem wydechu, ale nie zgasłby.
• Powtarzamy to kilkakrotnie

Sposób 2
• Kładziemy się na plecach i próbujemy zrelaksować (np. poprzez wyobrażenie sobie, że jesteśmy w przyjemnej dla siebie sytuacji albo jesteśmy w cichym, spokojnym miejscu);
• Zaczynamy wdychać powietrze nosem – przez około 10 sekund;
• Następnie wstrzymujemy oddech na 2 sekundy;
• W kolejnym kroku pozwalamy powietrzu swobodnie wydostać się z płuc – to relaksuje mięśnie klatki piersiowej;
• Kilkakrotnie powtarzamy cały cykl.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Dzień dobry, jeżeli choruje pani na nerwicę lękową (rozumiem, że zostało to zdiagnozowane przez lekarza psychiatrę) to zalecam omówić pojawianie się tego objawu z psychoterapeutą. Pozdrawiam.