Nerwowe 14-miesięczne dziecko

Witam,

jestem mamą czternastomiesięcznego Janka. Dziecko każdego dnia podczas mojej obecności w pracy przebywa z babcią. Czasami zdarzy się, iż dzień spędza z inną osobą z rodziny. Po takim dniu jest nam ciężko. Janek częściej niż zwykle wali głową o ścianę, kaloryfer czy podłogę. Bardzo się boję. Ostatnio tak mocno uderzył się o kaloryfer, że miał spuchnięte miejsce urazu, natomiast nie było siniaka - inaczej niż zawsze. Widziałam siłę uderzenia, wyglądało groźnie. Czy moje dziecko ma zaburzenia emocjonalne? Proszę mi pomóc.

Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Ciemieniucha związana jest z nadmierną pracą gruczołów łojowych u niemowlaków. Jej objawy są zmiany na skórze głowy dziecka. Obejrzyj filmik i sprawdź, jak się jej pozbyć.

Witam!

Podała Pani zbyt mało informacji, aby można było u dziecka stwierdzić jakiekolwiek zaburzenia.

Moim zdaniem dziecko nie przyzwyczaiło się jeszcze do dłuższych rozstań z mamą. Skoro ma częsty kontakt z babcią, traktuje ją trochę jak drugą mamę i w jej towarzystwie czuje się komfortowo. Jednak przebywanie z osobami, z którymi rzadziej się widuje, może budzić w dziecku lęk. Zachowania typu uderzanie głową o ścianę po powrocie do domu, mogą być formą odreagowania stresu i znakiem protestu przed zostawaniem z innymi osobami.

Myślę, że można byłoby się niepokoić, jeśli takie zachowania wystepowałyby w różnych sytuacjach, niezwiązanych z rozstaniem z mamą i trudno byłoby zidentyfikować ich przyczynę lub byłyby wyraźnie nieadekwatne do sytuacji, która je sprowokowała. Muszę jednak przyznać, że zaniepokoiło mnie stwierdzenie: "częściej niż zwykle". W jakich innych sytuacjach dziecko uderza głową o przedmioty? Jak często?

Pozdrawiam.

Psycholog, seksuolog oraz mediator i negocjator.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty