Nerwowość i ataki złości u 17-latka

Witam mam 17 lat od pewnego czasu jestem strasznie nerwowy. Denerwuje mnie wszystko ale tylko i wyłącznie w domu nawet pytania które pojawiały się zawsze także wzbudzają we mnie złość.Czym może być to spowodowane ? Chciałem podkreślić że nie mam żadnych problemów w rodzinie i dodać iż niecały miesiąc temu rzuciłem papierosy i od tamtego czasu nie pale.

Witam Cię,
przyczyn może być wiele takiej złości. Zbyt mało mamy tu informacji. Jedną z nich może być np. rzucenie przez Ciebie palenia - papierosy pomagają trochę tłumić uczucia, więc może ta złość, która zawsze w Tobie była teraz szuka ujścia. Może być również tak, że do tej pory nie okazywałeś złości, mimo tego, że pewne rzeczy Ci nie odpowiadały i tłumienie jej już nie skutkuje, a wręcz "wyrywa" się i czujesz, że nie masz nad tym kontroli. Inną możliwością mogą być również zmiany hormonalne zachodzące obecnie w Twoim organizmie. Warto może zastanowić się, dlaczego denerwuje Cię wszystko tylko w domu? Czy tylko tam możesz okazać swoje emocje, czy wobec kogoś w domu masz jakieś pretensje, ktoś szczególnie Cię denerwuje? Jeśli sytuacja powtarzałaby się, zachęcam do konsultacji np. z psychologiem szkolnym.
Trzymam kciuki
Izabela Makowska-Trzeciak

Dzień dobry,
by móc ocenić co się dzieje, potrzeba większej ilości danych niż te, które tu opisałeś, więc zalecam konsultacyjną wizytę u psychologa. Możemy przyjąć, że Twój dysforyczny nastrój, drażliwość i nerwowość mogą wynikać zwyczajnie z wieku w jakim jesteś, który wiąże się z buntem wobec świata wartości dorosłych. Jest to czas, w którym można mieć "alergię" na świat i siebie, co w konsekwencji może dawać taki rezultat. Domyślam się, że jest to nieznośne dla Ciebie i otoczenia. Z reguły to mija:)
Twoje zachowanie może jednak mieć podwójne dno i własnie dlatego warto pogadać w atmosferze zaufania ze specjalistą i uporać się z przeżywaną trudnością. Serdecznie pozdrawiam, Alicja Hess-Leońska