Nic mi się nie chce

Witam. Od pewnego czasu kompletnie nic mi się nie chce. Nie mam także dużo znajomych (bardzo mało). Całe dnie tylko w domu mogę siedzieć, bo nie mam do kogo wyjść... Pełno myśli samobójczych... Głównie czas spędzam przed komputerem... Czasem czytam coś jak mi się zachce, ale nic po za tym. Nie chcę iść np. do psychiatry, bo znowu zapisze jakieś tabletki, a ja uważam, że to jest bez sensu... Nie mogę także spać - i tutaj się chciałem dowiedzieć, czy można dostać tabletki nasenne bez recepty?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

moim zdaniem powinien Pan udać się przede wszystkim na wizytę do psychologa. Leki nie rozwiążą problemu, chociaż mogą być środkiem wspomagającym leczenie. Opisane objawy mogą wskazywać na depresję i wówczas farmakoterapia powinna przynieść polepszenie nastroju. Mam bardzo mało informacji na Pana temat, ale z tego co rozumiem leczył się Pan już u psychiatry? Jeżeli tak, a leki, które Pan brał okazały się nieskuteczne, warto skonsultować tę sprawę z psychiatrą i pomyśleć o ewentualnej zmianie leku/dawkowania.

Tabletki nasenne wydawane są na receptę i powinno się je stosować możliwie rzadko i pod kontrolą lekarza. Zamiast tego proponowałabym więc wspomóc się np. herbatą z melisy przed snem, a przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę snu.

Serdecznie Pana pozdrawiam i jeszcze raz gorąco namawiam do wizyty w Poradni Zdrowia Psychicznego lub do prywatnej konsultacji z psychologiem.