Nic nie chudnę mimo starań - jak to zmienić?

Mam 31 lat. Rok temu stosowałam dietę Dukana, schudłam 4 kg. Po zakończeniu diety nie stosowałam się do zaleceń i efekt jojo to 8 kg. Od pewnego czasu staram się zrzucić nadwyżkę, ćwiczę 80 min 3-4 razy w tygodniu, ograniczam rozsądnie jedzenie (mam słabości), stosuję L-karnitynę na spalanie tłuszczu. Nie wiem, co się dzieje, bo nic, ale to nic nie chudnę. Proszę o pomoc, brakuje już mi motywacji.

Lek. Marta Hat

Witam!
Nie napisała Pani o kilku istotnych informacjach: jak dawno zakończyła Pani ostatnią dietę, w jakim czasie przytyła Pani 8 kg oraz od kiedy próbuje Pani schudnąć. Bardzo ważne jest także, jak Pani się odżywia (ile posiłków, jakie produkty, jaka ilość).
Przyczyn przedstawionej przez Panią sytuacji może być kilka:
- zmiana proporcji tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej na korzyść tej drugiej, spowodowana treningiem, tkanka mięśniowa waży więcej niż tłuszcz, dlatego w okresie treningu spadek masy ciała w kilogramach może być niezauważalny, warto zwrócić uwagę na wymiary;
- przy szacowaniu tempa utraty masy ciała, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jeżeli wyjściowa ilość tkanki tłuszczowej była mała, spadek kilogramów będzie zdecydowanie wolniejszy;
- spowolnienie metabolizmu spowodowane zbytnią dysproporcją między dostarczanymi a spalanymi kaloriami albo krótkim odstępem od zakończenia poprzedniej diety, należy także dostosować sposób odżywiania do ilości ćwiczeń fizycznych, ponieważ organizm może przestawiać się na tryb oszczędzania, paradoksalnie niekiedy w takich przypadkach zwiększenie ilości kalorii powoduje, że waga zaczyna spadać;
- przyczyna hormonalna (mało prawdopodobna), problemy z tarczycą wpływają na metabolizm, a pośrednio także na masę ciała.
Pozdrawiam serdecznie!