Nie biorę tabletek antykoncepcyjnych a mam torbiel, co robić?

Witam.
Mam 31 lat. Od 3 lat walczę z torbielami. Przez dwa lata brałam tabletki antykoncepcyjne. Od stycznia odstawiłam leki, dlatego że staramy się o dziecko. Problem jest taki że znowu zrobił mi się torbiel, w ciąży nie jestem. Co mam robić?

Proszę o odp. Pozdrawiam serdecznie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Torbiele czynnościowe jajników- a te reagują na leczenie zapomocą antykoncepcji hormonalnej- można też spróbować obserwować. W ciągu kilku kolejnych cykli oczekiwania- bez przyjmowania antykoncepcji- zmiana powinna samoistnie się wchłonąć. Tego typu torbiele powstają często w przebiegu zaburzeń hormonalnych. Warto pokusić się więc również o diagnostykę w tym kierunku, tak aby łatwiej było Pani także zajść w ciążę.
Pozdrawiam serdecznie!