Córka nie chce spać. Jaka jest przyczyna?

Mam problem, jeszcze dwa tyg. temu moja córka ucinała sobie dwie drzemki w ciągu dnia po ok. 1 godz., jednak wieczorem był problem z uśnięciem, potrafiła usypiać nawet ok. 23-24, zaznaczam - córka ma 9 miesięcy. Od dwóch tygodni doszedł problem spania w dzień: albo śpi 2 razy po 10-15 minut, albo raz 1 godzinę i nawet po takich krótkich drzemkach nie chce zasnąć wieczorem, zaznaczam również, że nasz dzień ma swój rytm i wieczorem jest zawsze kąpiel. Podaję jej pierś i zawsze zasypiała, jednak od pewnego czasu nie i koniec. Wstaje i jest skora do zabawy i harców. Nie wiem, co robić, poza tym  budzi się w nocy też kilka razy. Opadają mi już ręce, jestem strasznie już zmęczona. Myślałam, że kiedy w dzień będzie miała mniej snu, w nocy mi da pospać, ale niestety, proszę o pomoc, co robić?????

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Domyślam się, że jest Pani bardzo zmęczona. Zachęcam przede wszystkim, jeśli to możliwe, poprosić o pomoc kogoś z rodziny w zaopiekowaniu się maluszkiem i odespać zarwane noce. Niestety nie wszystkie dzieci śpią jak susły, a z przedstawionego opisu zachowań córeczki wynika, że może ulec zmianie rytm jej snu ( mniej drzemek, albo bardzo krótkie, niespokojny sen, budzenie się w nocy). Dzieci indywidualnie realizują swoje potrzeby i Pani córeczka może być dzieckiem, które nie potrzebuje zbyt długiego snu. Warto również zmienić własne nastawienie do snu dziecka, wyciszyć się , nie angażować dziecka przed snem w aktywności mogące je pobudzić,  wprowadzić regularne masaże całego ciała, jako rytuał przed snem.

Pozdrawiam