Nie cierpię, gdy za oknem tak ciemno

Witam. Jestem 30-latką, która obecnie stara się o dotację na własną działalność. Odkąd zaczęła się jesień, nic mi się nie chce. Rano nie wstaję z łóżka i potrafię tak do 13, 14 leżeć. Dopiero potem mam chęci do działania. Mam dziwne nastroje, raz jest super, raz totalnie beznadziejnie i naprawdę nie mam chęci ani się umalować, ani wyjść z domu. Nie cierpię, gdy za oknem tak ciemno.

KOBIETA ponad rok temu

Witam Panią!

Na podstawie opisanych informacji, można przypuszczać, że cierpi Pani z powodu tzw. depresji sezonowej. Pojawia się ona zwykle w okresach jesienno-zimowych, kiedy ilość światła słonecznego w ciągu dnia jest znacznie mniejsza, niż w pozostałych porach roku. Brak światła powoduje bowiem zmiany w stężeniu serotoniny w mózgu, która jest odpowiedzialna za kontrolę nastroju.

W leczeniu depresji sezonowej bardzo dobre i stosunkowo szybkie efekty przynosi fototerapia. Często zaleca się także psychoterapię i farmakoterapię. Jednak podstawą do rozpoczęcia jakiegokolwiek leczenia jest postawienie pełnej diagnozy. Dlatego namawiałabym Panią do umówienia się na wizytę u psychoterapeuty.

Pozdrawiam serdecznie.