Nie mam kompletnie chęci do działania i parcia do przodu. Czy to depresja?

Jestem 25 letnim mężczyzną do niedawna tryskającym optymizmem. Od kilku miesięcy pojawiły się u mnie lęki paraliżujące moje działanie. Mam problemy ze znalezieniem sobie pracy a co dziwniejsze - panicznie boję się jej poszukiwania. Nachodzą mnie czarne myśli i jestem przeświadczony, że jestem skazany na porażkę we wszystkim co robię. Mam także problem z notorycznym kłamstwem i unikaniem odpowiedzialność. W nocy zamiast spać rozmyślam i analizuję i stwarzam problemy sam sobie, które w mojej głowie urastają do rangi olbrzymich problemów. Nie mam kompletnie chęci do działania i parcia do przodu. Co robić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Warto zastanowić się, czy opisane dolegliwości nie zostały wywołane jakąś konkretną sytuacją. Proszę pamiętać, że sytuacje stresogenne, jak np. niepowodzenia wpływają na nasze zdrowie psychiczne i sposób funkcjonowania.
Niska samoocena i brak wiary we własne możliwości również są czymś spowodowane, jednak na te pytania otrzyma Pan zapewne odpowiedź podczas psychoterapii.

Warto, aby się Pan zastanowił nad jej rozpoczęciem. Proszę pamiętać, że tylko w kontakcie ze specjalistą otrzyma Pan fachową pomoc. Razem z terapeutą będzie mógł Pan przyjrzeć się stosowanym mechanizmom obronnym (jak np. stosowana przez Pana ucieczka przed odpowiedzialnością) oraz popracować nad własną samooceną.

Pozdrawiam