Nie miałam okresu, a za to było dwudniowe, brązowe plamienie. Dlaczego?

Witam. Mam 24 lata i dotyczas moje miesiączki były regularne. W sobotę powinnam dostać okres, jednak zamiast niego miałam skąpe, brązowe plamienie, które trwało niecałe dwa dni. Zastanawiam się czym to jest spowodowane. Jestem dziewicą - nigdy nie współżyłam z chłopakiem, itp, a pomimo tego brak okresu sprawia, że w mojej głowie pojawia się myśl o ciąży. Wiem, że to nie jest możliwe, jednak w głowie się ta myśl pojawiła.

W ostatnim czasie spędzałam urlop nad morzem, więc w grę wchodzi zmiana klimatu. Miałam też bardzo stresujące sytuacje w ostnim tygodniu lipca. Do tego jestem osobą otyłą. Odczuwam ból w dole brzucha, tak jakbym miała normalnie okres... Prosze powiedzieć mi czy to jest normalne czy też powinnam zacząć się martwić? Czy konieczna będzie wizyta u lekarza czy też poczekać spokojnie na okres? Z góry bradzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Magda

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Radzę spokojnie poczekać na miesiączkę, z pewnością pojawi się. Opóźnienie w jej wystąpieniu i plamienie mogą jak najbardziej być spowodowane wyjazdem, zmianą klimatu. Mysłami o ciąży proszę w ogóle nie zawracać sobie głowy.

Jeśli podobny problem wystąpi w kolejnych miesiącach (nieregularność cyklu zacznie się utrwalać), to proszę udać się na wizytę do ginekologa. Będzie to bowiem oznaczało, że najpewniej rozpoczynają się u Pani jakiegoś rodzaju zaburzenia hormonalne. Nadwaga może sprzyjać takiemu stanowi. Póki co jednak wszystko jest w normie - u każdej zdrowej kobiety miesiączka może co jakiś czas pojawić się z opóźnieniem lub nawet w ogóle nie wystąpić.

Pozdrawiam serdecznie!