Nie moge obejść sie bez słodyczy - co robić?

Witam mam na imię Ola, mam 16 lat, ważę 55kg przy wzroście 162cm. Według BMI ważę prawidłowo, ale mam wystający brzuch, który mi bardzo przeszkadza. Chciałabym ważyć 50kg. Staram się dobrze odżywiać, dużo chodzę, ale mam słabość do słodyczy. Nie ma dnia żebym nie zjadła jakiś słodkości. Mają państwo jakieś sprawdzone ćwiczenia na płaski brzuch? I czym mogę zastąpić słodycze, gdy mam na nie ochotę? Dodam, że nie choruję na żadne choroby. Pozdrawiam.

Witaj Olu,

rzeczywiście Twoje waga jest w normie.
Jeżeli chodzi o słodycze to ochota na nie może być spowodowana:
- niejedzeniem śniadań
- nieregularnym jedzeniem (najlepiej jeżeli je się 5 razy dziennie, o tych samych porach, co 3 godziny, ważne, żeby się nie głodzić z jednej strony a z drugiej, żeby nie podjadać)
- zbyt małą ilością w diecie produktów zbożowych pełnoziarnistych tj. naturalne płatki zbożowe np. owsiane, chleb razowy / graham, grube kasze tj. gryczana, brązowy ryż, ciemny makaron

Przeanalizuj swój jadłospis zwracając uwagę na powyższe punkty.

Natomiast jeżeli chodzi o zdrowe zamienniki słodyczy to polecam:
- orzechy, migdały, pestki słonecznika / dyni - ponieważ są bardzo kaloryczne trzeba zwracać uwagę na ilość. Na podwieczorek np. możesz zjeść ok. 20 orzechów laskowych (lub migdałów), lub 2 łyżki pestek słonecznika / dyni
- suszone owoce - morele, figi, daktyle, rodzynki, śliwki  (również uwaga na ilość)
- suszone jabłka (można je kupić jako tzw. zdrowe chipsy)
Ww. produkty zachęcam do kupowania w sklepach ze zdrową żywnością, gdyż te dostępne w sklepach spożywczych najczęściej są chemicznie konserwowane.
- owoce świeże
- można też zjeść mały kawałek gorzkiej czekolady (pow. 70%)

Natomiast jeżeli chodzi o ćwiczenia na brzuch to zajrzyj tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-plaski-brzuch

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska