Nie mogę porozumieć się z ojcem

Mam 15 lat. Bardzo często kłócę się z ojcem, nie mam ani matki, ani rodzeństwa. Tata spotyka się z moją ciocią. Nie mogę się z nim dogadać od bardzo dawna, gdy byłam mała, nie miałam takich problemów, niestety teraz jest coraz gorzej... Tata dziwi się, dlaczego go okłamuję, robię to tylko dlatego, by móc wyjść i spotkać się z chłopakiem. Nie chcę go okłamywać, ale to jedyne rozwiązanie, bo jestem pewna, że nie pozwoliłby mi, gdybym go spytała... Strasznie mi ciężko, nie mam z kim pogadać... Zawsze muszę stawiać mu czoła sama, bo nikt inny się za mną nie wstawi... Myślimy zupełnie odmiennie i nie potrafimy się zrozumieć... Nie wiem, co mam robić... Jedyne wyjście jakie widzę, to po prostu wyjść i nie pytać go o zdanie...

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
to, że od jakiegoś czasu pojawiają się nieporozumienia między Tobą, a Twoim tatą może wynikać z kilku przyczyn. Trudno jest mi zgadywać, jakie są powody zachowania Twojego taty, ponieważ niewiele piszesz o tym, kiedy to się zaczęło i z czego może wynikać. Niemniej istnieje kilka sposobów, by poprawić Waszą relację i znaleźć nić porozumienia.
Przede wszystkim spróbuj porozmawiać spokojnie i rzeczowo z tatą, wytłumacz mu, dlaczego czasem go okłamujesz. Postarajcie się wspólnie wypracować jakieś rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Jeśli boisz się, że rozmowa przeistoczy się w kłótnię możesz napisać list do taty, w którym napisz, że jest Ci ciężko w tej sytuacji i chciałabyś, żeby dał Ci więcej swobody. Możesz również porozmawiać z ciocią, powiedz, jak wygląda sytuacja z Twojej perspektywy, poproś o radę. Istnieje szansa, że Cię zrozumie i doradzi jak postąpić.
Twój tata z pewnością stara się Ciebie ochronić i otoczyć opieką, być może właśnie dlatego nie pozwala Ci się spotykać z chłopakiem. Proponuję Ci, żebyś zaprosiła go do domu, wtedy Twój tata będzie miał okazję poznać Twojego chłopaka, możliwe jest, że dzięki temu zaakceptuje go i pozwoli Ci na spotkania.
Przede wszystkim jednak przestań okłamywać tatę, to powoduje, że traci on do Ciebie zaufanie. W ten sposób pokażesz mu również, że jesteś odpowiedzialną osobą.
Życzę Ci powodzenia i pozdrawiam serdecznie.