Nie mogę uwolnić się od odchudzania

Witam! Mam 14 lat, 171 cm wzrostu, 52 kg. Rok temu podjełąm decyzje o odchudzaniu się. Ważyłam wtedy 60 kg. Na początku zrezygnowałam po prostu ze słodyczy. Potem jadłam coraz mniej. W sierpniu tego roku ważyłam 45 kg. Nie miałam okresu, nie mogłam spać, włosy wychodziły mi graściami. To był taki przełomowy moment w moim życiu. Postanowiłam przytyć. Dzisiaj mam już prawie prawidłową wagę, ale nie mogę uwolnić się od odchudzania. Okres wrócił we wrześniu, ale włosy nadal wychodzą. Mam dni, kiedy zjem wszystko. Przychodzą też takie, kiedy liczę kcal, żeby nie przekroczyć 1000. I myślę, jak wyglądałam, kiedy ważyłam 45 kg. Co mogę zrobić, aby całkiem wyleczyć się z odchudzania? Zaznaczę również, że bardzo zależy mi na figurze ; ))

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj!

Prawidłowa waga wcale nie musi wiązać się z brzydką figurą, a wręcz przeciwnie. Przy zachowaniu aktywności fizycznej, regularnym ćwiczeniom i aktywnym trybie życia otyłość Ci nie grozi, a Twoja sylwetka powinna nabrać ładnych kształtów. Bardzo dużo dziewcząt ogranicza spożywane pokarmy, tym samym nie mając siły na ćwiczenia fizyczne. Czują się wówczas źle, są zmęczone. Przy dostarczeniu organizmowi niezbędnych do życia składników i regularnemu wysiłkowi fizycznemu powinnaś poczuć się lekko, zdrowo i atrakcyjnie.

Włosy wypadają, ponieważ nie dostarczasz wszystkich składników odżywczych, np. cynku. Proponowałabym Ci wizytę u dietetyka i ustalenie najlepszej dla Ciebie diety. Aby na dobre uwolnić się od obsesyjnego myślenia o jedzeniu, przeliczania kalorii i innych objawów zaburzeń odżywiania, powinnaś podjąć psychoterapię. Powinna w niej uczestniczyć cała Twoja rodzina. Do tego gorąco Cię namawiam. To podstawa wyjścia na prostą.

Życzę powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia!