Nie potrafię cieszyć się życiem tak jak dawniej - co jest nie tak?

Witam, jestem kobietą, mam 20 lat. Od pewnego czasu, czyli od rozpoczęcia studiów, moje nastawienie do życia zmieniło się. Nie potrafię cieszyć się życiem tak jak dawniej. Coraz częściej miewam wahania nastroju, często objawiają się dużą nerwowością. Mam problemy z koncentracją uwagi, jestem apatyczna, nie mam motywacji do wykonywania jakichkolwiek zajęć. Temu wszystkiego towarzyszy trudność w wypowiadaniu myśli czy pisaniu ich i nieśmiałość, która utrudnia posiadanie dobrych relacji z innymi. Kiedyś byłam zupełnie inna, umiałam "pozytywnie" spojrzeć na świat, teraz widzę go tylko w szarych kolorach. Chciałabym, by to się zmieniło. Czuję, że ludzie nie chcą przebywać ze mną czy rozmawiać. Nie czuję, by moje teraźniejsze życie miało jakikolwiek sens, miewam myśli samobójcze. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Witam,
Pani problemy mogą się wiązać z dużą zmianą, jaka zaszła w sytuacji życiowej. Znalazła się Pani w całkowicie nowym i obcym dla siebie środowisku i wydaje mi się, że ma Pani trudności w odnalezieniu się w nim. Właśnie to może wpływać na rozchwianie emocjonalne i ogólne obniżenie nastroju. Przyczyną takiej sytuacji może być też nieco zaniżone poczucie własnej wartości, które nie pozwala Pani budować nowych trwałych relacji z poznanymi osobami.

Niestety komunikacja internetowa nie pozwala mi na znalezienie przyczyn Pani problemu, a co za tym idzie - trudno mi wskazać ich rozwiązanie. Oczywiście zawsze warto popracować nad swoją samooceną - wiele ciekawych ćwiczeń znajdzie Pani na stronach internetowych. Jednak proponowałabym Pani także bezpośrednią konsultację psychologiczną - wywiad i obserwacja z pewnością pozwolą postawić trafną diagnozę, a co za tym idzie - wskazać drogę wyjścia z obecnych trudności.

Pozdrawiam